Bu ‘Dünya’ varsa biz varız! Çevreyi korumak için çocuklar da kolları sıvadı :)

Bu ‘Dünya’ varsa biz varız! Çevreyi korumak için çocuklar da kolları sıvadı :) - 3Dream Teknoloji
Luuk Wiehink çocuklarla beraber heykeller yaparak çevre korumacılığını işledi.
Kim bu Luuk Wiehink?
Luuk Wiehink, toplumsal değişim ve yaratıcılıkla yenilikler yapmaya kendini adamış bir ürün tasarımcısı.
Mayku FormBox'ı Gargoyle denen çirkin yaratıklar üretmek için çocuk atölyesinin bir parçası olarak kullanırken, çocuklara çevreyi koruma hakkında da çocukları eğiten bir beyefendi.

Deneyimini Luuk Wiehink’in sözleriyle okuyacak olursak:
"FormBox'ın kurulumu hızlı ve kullanımı gerçekten çok kolay. Atölyeme katılan çocuklar açısından kil kalıplarını (komik, güzel, sert vb.) plastik bir çirkin yaratık olarak görmek onları çok etkiledi. Her seferinde işe yaradı! "
Şimdi sizler: “Tamam da Mayku FormBox özel olarak ne sağladı? Luuk abimiz neden illa Mayku FormBox kullandı?” diye sorabilirsiniz. Bakalım ne gibi zorluklar ve analizler Luuk’u Mayku FormBox ile tanıştırmış.
Geçen yıl yoğun yağış nedeniyle Luuk Wiehink’in memleketi Geitenkamp'teki kanallardan sular taştı ve neredeyse sel olmuştu. Bu olay sonrasında Wiehink çocukları gelecek nesiller için yaşadıkları yeri korumaya çağırmak istemiş. Helal olsun Wiehink! Bunun için Wiehink öğrencileri çirkin kafalar tasarlamaya ve bunları üretmeye davet etti. Bu canavar kafalar daha sonrasında kentsel selleri önlemek için drenaj borularından toprağa su akışını kontrol edecek.
Fikir muhteşem. Workshop hem eğlenceli hem öğretici. Peki neden Mayku FormBox?
Vakumla şekillendirme, öğrencilerin kil tasarımlarını kopyalamanın hızlı bir yolu olarak harika bir çözümdü, ancak Wiehink'in taşınabilir, çocuklar için kullanımı kolay ve uzun süre güvenli bir makineye ihtiyacı vardı.

Mayku FormBox, Wiehink’in problemleri için mükemmel bir çözüm haline geldi.
Dayanıklı ve kolay taşınan FormBox, Wiehink’in atölyesini -dışarıda- öğrenciler için herhangi bir tehlike oluşturmadan sürdürebilmesini sağladı.
Atölyenin başlarında, öğrenciler vakum ile üretimin temellerini öğrendiler. Luuk onlara FormBox ile tasarım yapabilmeleri için gereken temel tasarım konularını öğretti. Tamamen geri dönüştürülebilen ve kısmen geri dönüştürülmüş plastik atıklardan yapılan Mayku’nun Form Levhaları kullanımı ile çevresel sürdürülebilirlik ön planda tutuldu.
Sonra öğrencilere kendi kil tasarımlarından bir kalıp oluşturma görevi verildi. Bu tasarımlar daha sonra öğrenciler tarafından Mayku FormBox ile üretildi. Ayrıca tasarımlarda değişiklik yapma ve deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanma şansı verildi. Özetle, olana kadar deneyin çocuklar denildi! Öğrencilerin tasarımlarıyla yaratıcı olmalarına izin vermek, herkesin atölyenin ötesine geçen ve FormBox'ın diğer projeler için nasıl kullanılabileceğine dair tartışmalara ilham veren görevlerle daha fazla ilgilenmesini sağladı.
Geleceğin yaratıcılarını Mayku üzerine düşündürdüğün için teşekkürler Wiehink :)
Atölyenin sonunda canavar kafalar, öğrencilerin evlerinin drenaj sistemine monte edilmek üzere eve götürmeden önce tasarımlarını test etmeleri için el yapımı bir boru sistemine monte edildi.

Sonuç olarak, birden fazla mekânda ‘workshop’ düzenleyip yine de üretimden ödün vermek istemeyen Luuk gibi vizyoner kişilere Mayku hem güvenli hem taşınabilir hem de fiyat performansı yüksek bir çözüm sunmuş oldu. Çocuklarımızın yaratıcılıklarının sınırlarını zorlaması da cabası!
Biz bu çalışmayı öğrendiğimizde çok memnun olduk. Umarız siz de sevmişsinizdir. Belki de artık eğitimde yeni çözümler denemenin zamanı gelmiştir ne dersiniz?
Katılıyorum diyenler bu linke tıklayabilir.

RELATED ARTICLES